Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach

Archiwum: sierpień 2024

Informacja o programie

Program
Uchwałą nr 61 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. (M.P. 2024 poz. 507) został wprowadzony Program „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024 – 2027”. Podstawą prawną rządowego programu jest art. 187 ust. 8 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 177, 742,743 i 858).
Cel Programu
Celem Programu jest pomoc w realizacji zadań własnych powiatu z zakresu wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej przez dofinansowanie wynagrodzeń przysługujących rodzinom zastępczym zawodowym i prowadzącym rodzinne domy dziecka. Dofinansowanie jest realizowane w formie dodatku do wynagrodzenia.
Adresaci Programu
Program jest adresowany do osób pełniących funkcję rodziny zastępczej zawodowej i prowadzących rodzinny dom dziecka.
Finansowanie Programu
Program jest finansowany ze środków Funduszu Pracy ujętych w planie finansowym Funduszu Pracy.

Plakat dofinansowanie

Informacja o programie

Program
Uchwałą nr 62 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. (M.P. 2024 poz. 505) został wprowadzony Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej
w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. Podstawą prawną rządowego programu jest art.24 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm. 1)), zgodnie z którym Rada Ministrów może przyjąć rządowy program dofinansowania wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń, pracowników określonych w tym programie, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie (na podstawie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej), w tym pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej wykonujących zadania określone w art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. W zakresie finansowania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej zastosowanie ma art. 18 ust. 2 oraz art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Cel Programu
Celem Programu jest dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, w postaci dodatku motywacyjnego.

Adresaci Programu
Program jest adresowany do pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.Program ma na celu wsparcie pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w następujących jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej:
− ośrodkach pomocy społecznej,
− powiatowych centrach pomocy rodzinie,
− centrach usług społecznych − w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum
usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług
społecznych przez centrum usług społecznych (Dz. U. poz. 1818),
− domach pomocy społecznej,
− placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego,
− ośrodkach interwencji kryzysowej,
− ośrodkach wsparcia, w tym:

ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym środowiskowych domach samopomocy),

dziennych domach pomocy,

domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,

schroniskach dla osób bezdomnych,
​➢
schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi,

klubach samopomocy.

Finansowanie Programu
Program jest finansowany z dotacji celowej z budżetu państwa

Plakat dofinansowanie

I N F O R M A C J A

Uprzejmie informujemy, iż w dniu
16 sierpnia 2024 r. (piątek)

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
będzie nieczynne.

Za utrudnienia przepraszamy!